1Generalna konferenca Unesca je 2. novembra 2001 sprejela konvencijo, s katero je zagotovila varovanje in spoštovanje podvodne kulturne dediščine kot sestavnega dela kulturne dediščine človeštva. Konvencija je začela veljati 2. januarja 2009, to je tri mesece po dnevu deponiranja dvajsete listine in zaenkrat velja samo za dvajset držav, ki so deponirale svoje listine. Državni zbor RS je Zakon o ratifikaciji Konvencije o varovanju podvodne kulturne dediščine (Uradni list RS – Mednarodne pogodbe, št. 1/08, Uradni list RS, št. 2/08) sprejel 19. decembra 2007.

Države pogodbenice se z njo zavezujejo ohranjati podvodno kulturno dediščino v korist vsega človeštva v skladu z načeli in določbami konvencije. Kot podvodno kulturno dediščino so zajete vse sledi človeškega obstoja, ki imajo kulturne, zgodovinske ali arheološke značilnosti ter so bile občasno ali nepretrgoma delno ali v celoti pod vodo vsaj sto let. Konvencija ureja varstvo podvodne dediščine tako v vodah znotraj jurisdikcije države kot v mednarodnih vodah.

Pomembna novost konvencije so pravila za raziskovanje podvodne dediščine, ki predpisujejo in dopolnjujejo priporočila strokovnim organizacijam za druga arheološka raziskovanja in izkopavanja. Pravila zavezujejo k uporabi znanstvenih metod tako, da je kar najmanj moteno morsko življenje.

Države pogodbenice bodo krepile medsebojno sodelovanje in izmenjavo informacij o podvodni kulturni dediščini ter upoštevale standarde varstva pri njenem raziskovanju in ohranjanju.

Več informacij je na http://www.unesco.org/culture/en/underwater.

Vir: Ministrstvo za kulturo