Ekipo so sestavljali trije člani Podvodne reševalne službe iz enote Celje (PRS Celje), 12-letni sin Rok, hči Maja Tanko z možem Markom Smoličem, poročevalca in posamezniki z natančno določenimi nalogami.Za seboj so vlekli dva spremljevalna gumenjaka. Isti dan, točno ob 13.20, je Jože Tanko zaplaval v morju na plaži v Caorlah proti Piranu pod geslom S plavanjem proti plinskim terminalom. 25 kilometrov je preplaval brez težav, ob 21.20 pa so se nad njim začeli zbirati temni oblaki, iz katerih so začele švigati strele.
Ultramaratonca sta člana PRS Celje Mišo Modranič, namestnik predsednika komiteja in Jure Beluzič hitro potegnili na gumenjak in se usmerili proti glavnemu plovilu. V minuti ali dveh je že zapihala tramontana z močjo 60 do 70 vozlov. Zano je dvignilo v zrak, pri tem je odtrgalo verigo glavnega sidra. Za krmilo je prijel Tankov zet Marko Smolič, zelo dober skiper in poznavalec jadranja. Jadrnico je premetavalo po 3- do 4-metrskih valovih kot jajčno lupinico. Večji del ekipe je bil v podpalubju, kjer so reševali, kar se je rešiti dalo.
Premraženi ekipi na gumenjaku se je jadrnici uspelo približati šele po dveh urah premetavanja. S skupnimi močmi so ga uspeli privezati, nato pa so potrebovali še naslednje pol ure, da so posadko spravili na jadrnico. Skiperja Marko in Miha sta se odločila, da zaradi neuboganja motorjev pokličeta na pomoč, saj so moč vetra in valovi naraščali. Klicu se je odzvala obalna straža iz Gradeža. Kljub temu je Zana v neposredni bližini plaže Ligniano nasedla, na srečo v mulju.
Ko je že vse kazalo, da je bitka z morjem izgubljena, so člani PRS z gumenjakom odvlekli do reševalnega plovila vrv, s pomočjo katere so ga kasneje odvlekli v ligniansko marino. Na pomolu je že čakalo reševalno vozilo – medicinski tehniki so pregledali Jožeta, sina Roka in enega člana ekipe. Ugotovili so, da sta zadnja dva doživela šok, vendar prevoz v bolnišnico ni bil potreben.
(Avtor in foto: Miha Crnič)
Več o plavalni akciji na spletnem portalu Slovensko morje