Slovenska reprezentanca v podvodnem ribolovu, ki deluje pod okriljem Slovenske potapljaške zveze, se je vrnila iz svetovnega prvenstva v Čilu. Svetovno prvenstvo je pod okriljem mednarodnega potapljaškega združenja CMAS letos organizirala čilska zveza za podvodne aktivnosti. Potekalo je od 10. do 14. novembra 2004 v mestu Iquique.Reprezentanca Slovenije 2004 (z leve proti desni): Denis Palčič (rezerva), Kristjan Demšar, Moreno Matijašič, Robert Podgoršek in Jani Longo (selektor reprezentance).
Selektor reprezentance Jani Longo:
Na prizorišče smo prišli 3. 11. v večernih urah po poletu na relaciji Ljubljana – Pariz – Buenos Aires – Santiago – Iquique. Že naslednji dan zjutraj smo z najetim čolnom začeli s pregledovanjem terena. Ugotovili smo, da je morje bogato z različnimi ribami, vendar je bilo relativno malo rib, ki so bile težje kot 1 kg, kar je bila spodnja meja za tekmovanje. Naslednje dni smo, skladno s planom, pregledovali tekmovalne cone in imeli poskusni lov.
Prvenstvo se je začelo v četrtek, 11. 11. s svečano otvoritvijo. Otvoritvena slovesnost je potrdila dejstvo, da je podvodni ribolov zelo cenjen šport in veščina v Čilu. Na prvenstvu je imelo pravico nastopa 23 držav iz celega sveta (po predhodnih kontinentalnih prvenstvih). Naslednja dva dneva sta bila namenjena tekmovanju, vsak dan po šest ur. Tekmovalci so imeli na razpolago vsak svoj čoln s komisarjem. Naša taktika lova je bila prilagojena ugotovitvam s pregledov prejšnjih dni.
Prvi dan smo bili izjemno uspešni. Ekipno smo bili na izjemnem 9. mestu, najboljši posamezno pa je bil Robert Podgoršek na 16. mestu. Drugi dan so vsi naši tekmovalci lovili na istem rtu. Ker smo zaradi malo časa , ki smo ga imeli na razpolago pred tekmovanjem za pregled terena, slabše poznali drugo cono in spremenjenih pogojev v morju, je bil tudi rezultat drugega dne na žalost slabši. Izjemno visoko ekipno uvrstitev prvega dne smo tako poslabšali in dosegli končno 16. mesto. Zvečer je bila uradna razglasitev rezultatov in zaključna svečanost!
Reprezentanca Slovenije je na svetovnem prvenstvu osvojila povprečen rezultat. Vzdušje in motivacija ekipe je bila na visoki ravni. Škoda, ker zaradi finančnih vzrokov na prvenstvo ne moremo peljati številčnejše ekipe, ki bi imela pred tekmovanjem na razpolago več časa, predvsem v fazi pregleda terena. Tako bi lahko naredila bistveno več, med tekmovanjem pa s pomočjo ostalih članov na čolnu pomagala tistim, ki tekmujejo.
Slovenska potapljaška zveza je za osnovne stroške namreč lahko prispevala le 15% sredstev (po planu komiteja za šport za leto 2004), ostalo pa so si zagotovili neposredno tekmovalci in selektor sami.
:: Celotno poročilo selektorja reprezentance (pdf, 286K)
:: Ostala poročila